Absolwenci i uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi doświadczenia zdobywają w Holandii

Data: 18.06.2024 r., godz. 11.40    1020
.

Wszystkie szkoły ponadpodstawowe dbają o wysoki poziom wiadomości i umiejętności swoich uczniów, chcąc właściwie przygotować ich do funkcjonowania na rynku pracy. Zajęcia teoretyczne i praktyczne pozwalają realnie doskonalić kompetencje młodych ludzi. Jednak to w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi podejmowane są różnorodne działania, których celem jest holistyczne kształcenie nowoczesnych ogrodników – sadowników, myślących nieszablonowo, twórczo, potrafiących łączyć ze sobą różne doświadczenia i zasoby.

            Okazją do zdobycia tychże był wyjazd studyjny do Holandii, zorganizowany przez Związek Sadowników RP w ramach kampanii „Czas na zrównoważoną produkcję owoców”. Grupa absolwentów i uczniów, kształcących się w zawodzie technik ogrodnik: Zuzanna Pietrzycka, Marcel Kalinowski, Tomasz Piasecki, Ernest Paczyński, Ryszard Przybytniak, Sandra Gąsiorowska i Mateusz Gontarek, wraz z panią Anną Dacką – dyrektor Centrum – i panem Mirosławem Maliszewskim – posłem na Sejm RP, Prezesem Zarządu Związku Sadowników RP – spędziła cztery dni poznając tajniki holenderskich upraw grusz, jabłoni a także produkcję materiału szkółkarskiego.

            W ramach wizyt studyjnych uczestnicy wyjazdu odwiedzili kilka interesujących miejsc, gdzie uczestniczyli w branżowych szkoleniach teoretycznych i praktycznych. Pierwszym z nich był ośrodek badawczy Wageningen Plant Research – nowoczesny rezultat synergii między Uniwersytetem w Wageningen i fundacją badawczą Wageningen. Jego praca skupia się na produkcji zdrowej żywności. Działania ośrodka opierają się na współpracy z rządem, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, wyspecjalizowanymi instytutami badawczymi i lokalnym uniwersytetem. Kolejnym miejscem była szkółka sadownicza Fairplant, od lat 80-tych uprawiająca wysokiej jakości rośliny w Holandii. Uczestnicy wyjazdu mogli poznać szczegóły każdego etapu procesu produkcyjnego, od uprawy i sortowania po ostateczną dostawę i opiekę posprzedażową. Sad Fruitbedrijf Masteling to cenione przedsiębiorstwo sadownicze z długą historią, sięgającą lat 50-tych XX wieku. Początkowo firma koncentrowała się na uprawie warzyw, jednak z czasem przekształciła się w specjalistyczne gospodarstwo sadownicze. W ofercie Masteling znajdują się zarówno popularne odmiany jabłek, takie jak Elstar, Jonagold, Golden, Delbare i Fuyi, jak i odmiany innowacyjne: Magic Star, Rubens i Junami oraz odmiany grusz: Konferencja i Lukasówka. Masteling posiada także nowoczesną chłodnię, umożliwiającą przechowywanie owoców przez cały rok. Dzięki temu firma może dostarczać świeże produkty do supermarketów, hurtowni, sklepów warzywnych oraz klientów indywidualnych niezależnie od sezonu.

            Korzyści, wynikające z udziału naszych absolwentów i uczniów w wyjeździe, będącym częścią kampanii „Czas na zrównoważoną produkcję owoców”, są ogromne. Poznanie specyfiki holenderskich upraw skłoni ich do refleksji nad metodami produkcji, stosowanymi dotychczas we własnych sadach. Zdobyta wiedza pozwoli im wdrażać lepsze rozwiązania we własnych przedsiębiorstwach, czyniąc lokalną produkcję sadowniczą bardziej efektywną i opłacalną. Poczynione w trakcie wyjazdu obserwacje umożliwią im promowanie w regionie fachowych koncepcji, opracowanych przez zachodnioeuropejskich producentów. Bazując na wieloletnich doświadczeniach holenderskich firm będą mogli z powodzeniem produkować bezpieczne, smaczne i wartościowe owoce, stosując korzystniejsze dla klimatu sposoby. Mając na względzie powyższe dobrodziejstwa, pragnę w imieniu absolwentów i uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi podziękować organizatorom wyjazdu – Związkowi Sadowników RP – za możliwość skorzystania z tak wartościowej formy doskonalenia.

 

 

                                                                                   Ewa Malowaniec, Anna Dacka

Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego w Nowej Wsi

 

„ErasmusDays 2023” w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu 11 października 2023r.
„ErasmusDays 2023” w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu 11 października 2023r., foto nr 1, „ErasmusDays 2023” w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu 11 października 2023r., foto nr 2, „ErasmusDays 2023” w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu 11 października 2023r., foto nr 3, „ErasmusDays 2023” w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu 11 października 2023r., foto nr 4, „ErasmusDays 2023” w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu 11 października 2023r., foto nr 5,