Formularz wyszukiwania

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Koncert sióstr Hadsall z Kalifornii

Data: 26.07.2019 r., godz. 13.00    1372
Nowy cykl edukacyjny skierowany przez Muzeum do dzieci, młodzieży i dorosłych pt. „Akademia Polonijna”.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest znane z promowania muzyki klasycznej wśród mieszkańców nadpilickiego grodu.
Od lat organizuje przecież liczne koncerty, na których prezentowana jest twórczość kompozytorów muzyki poważnej. 
11 lipca sala koncertowa Centrum Edukacyjno-Muzealnego po raz kolejny rozbrzmiewała dźwiękami muzyki Beethovena, Mozarta 
i Chopina. Było to jednak wydarzenie zupełnie inne od poprzednich.
I to z dwóch powodów. Po pierwsze: lipcowy koncert muzyki poważnej był jednocześnie inauguracją nowego cyklu edukacyjnego skierowanego przez Muzeum do dzieci, młodzieży i dorosłych pt. „Akademia Polonijna”.
Po drugie: koncert dały prawdopodobnie najmłodsze pianistki w historii Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Do fortepianu zasiadły siostry Noelle (10 lat) i Holly (14 lat) Hadsall, Amerykanki z Santa Barbara w Kalifornii, laureatki wielu konkursów organizowanych przez Kalifornijski Związek Nauczycieli Muzyki oraz  docenione na Festiwalach Bachowskich i Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles.
Przybyły do kraju Chopina i Paderewskiego w nagrodę, razem z rodzicami i nauczycielem klasy fortepianu Markiem Żebrowskim - pianistą, kompozytorem, na stałe mieszkającym w USA, jednym z najbardziej cenionych twórców muzycznych kręgów polonijnych. 
Od 2004 r. pełni on funkcję dyrektora Polish Music Center przy University of Southern California, 
a od 2006 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Paderewskiego w Paso Robles. Koncert sióstr Hadsall był okazją do spotkania
i porozmawiania z tym znawcą muzyki, chociażby o działalności Paderewskiego w Kalifornii. 
Uzdolnione siostry Hadsall, oprócz dzieł wyżej wymienionych kompozytorów, zaprezentowały muzyczne interpretacje utworów: Debussy’ego, Ravel’a, Copland’a, Dvoraka i Vandall’a.
Przed warecką publicznością dziewczynki dały popis swoich umiejętności wykonując m.in. duet fortepianowy na cztery ręce. 

Spotkanie w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego było okazją dla naszych Gości do poznania losów bohatera dwóch narodów 
i ekspozycji muzealnych.
W zwiedzaniu Muzeum towarzyszyła im dyrektor Iwona Stefaniak i wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio. Zarówno Rodzina Hadsall jak i pianista Marek Żebrowski, byli zachwyceni wareckim Muzeum, ale największe wrażenie zrobił na nich zabytkowy fortepian, na którym grywał Mistrz Paderewski.

Kto wie, być może za kilka lat Noelle i Holly Hadsall powrócą z koncertami do Polski. Ich nazwisko warto zapamiętać. 
                                                                                                                                  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce